Концерт хору імені Григорія Верьовки

Концерт хору імені Григорія Верьовки

11 вересня 1943 року був заснований хоровий колектив, художнім керівником та головним диригентом якого призначено на той час наукового співробітника Інституту фольклору АН УРСР Григорія Гурійовича Верьовку. В постанові говорилося «Організувати Державний українській хор в кількості 134 чоловіки (84 співаки, 34- артисти оркестру народних інструментів, 16 – артисти балету), поставити перед ними завдання: сприяти розвитку українського народного хорового та музично-хореографічного мистецтва та його пропаганди серед трудящих мас.

Художній керівник довго думав, якого ж спрямування має бути новий колектив-академічного чи народного, адже йому була близькою академічна манера вокалу. Мрії дитинства переважили на сторону народного співу.

Розмістилася команда в місті Харкові, в невеликій кімнаті, в цьому місті і почався підбір артистів. Це було не легко, Верьовка з Міньківським їздили по селах і містечках у пошуках талантів. В той же час була складена концертна програма і колектив почав концертну діяльність. Пошук артистів продовжується, у Полтаві Верьовка випадково натрапляє на ансамбль бандуристів і вмовляє їх приєднатися до колективу. В кожному селищі, слідом за фронтом, розпитують у людей чи є в них дівчата чи хлопці, які добре  співають, чи грають – переслуховують, відбирають …і так аж до самісінького Києва.

6 листопада 1943 року  війська відвойовують Київ,  ініціативна група хору перебирається до міста, займає приміщення «Думки», а потім теперішньої філармонії.

Новина про набір до народного хору потрапила через засоби масової інформації (на той час газети, журнали та радіо) до населення та фронтовиків.

3 червня 1944 року була проведена перша відкрита репетиція, на якій було показано 15 номерів з репертуару хору для представників Ради народних комісарів УРСР. 

Почалися трудові будні. У Григорія Гурійовича багато завдань, запитань…Як розмістити колектив на сцені у що одягнути? На початок вишикували чоловіків в перший ряд,а жінок на лавах у другий ( по розповідях тодішніх артистів – у жінок не було концертного взуття, вони були у звичайних чоботях) . Верьовка зауважив, що взагалі український народний хор залежить від звучання жіночої групи ( грудний спів, вивід) – це і відрізняло народний хор від інших хорових колективів.

На рахунок концертного вбрання, було багато дискусій, але Верьовка  «відстояв» етнографічний варіант. Народилась ідея представити етнографічну Україну в костюмах, піснях, танцях та ін..

6 вересня 1944 року в місті Києві на вуліці Трьохсвятительській (зараз Інститут філософії) відбувся перший концерт, на якому були присутні  понад 300 чоловік.

Далі була відіграна велика кількість концертів: в театрах, госпіталях, військових частинах. Український народний хор був дієвим інструментом для підняття духу населення.

21 жовтня 1964 року відійшов у вічність Григорій Гурійович Верьовка. Він похований на Байковому кладовищі.

В грудні 1964 року хору надано ім’я Григорія Верьовки та присвоєно статут заслуженого.

У 1965 колектив очолив Анатолій Авдієвський, при якому були створені блискучі програми українських народних пісень.

Анатолій Тимофійович Авдієвський вперше ввів у народний хор жіночі академічні голоси, чим розширив його виконавські можливості. Його не задовольняло обмежене однорегістрове і однотемброве звучання жіночих голосів на зразок ансамблів і хорів окремих регіонів України (Полтавщини, Черкащини).

В 1971 році колективу було присвоєно почесне звання Академічний.

В 1997 році хору надано статус Національного.

24 березня 2016 року відійшов у вічність Авдієвський Анатолій Тимофійович, який очолював колектив понад 50 років.

Сьогодні Національний заслужений академічний український народний хор України імені Г. Г. Верьовки налічує більше ніж 150 учасників. Репертуар хору сягає більше ніж 1000 творів.

Чекаємо на вас 21 травня в Палаціімені Лесі Українки в Новоград-Волинському! Квитки можете придбати, натиснувши на кнопку під мапою в шапці події.

 

Дивіться відео, їх спів - це дійсно щось неймовірне!

Коментарі до події
Отримуйте
регулярні оновлення