Дерево життя: Великодній символ єдності - Виставка

Дерево життя: Великодній символ єдності - Виставка

4 квітня у Національному музеї декоративного мистецтва України стартував виставковий проєкт виняткового значення, що має назву «Дерево життя: Великодній символ єдності». Експозиція представляє понад 200 рідкісних пам’яток, артефактів та мистецьких творів з колекцій 7 провідних українських музеїв.

Головна ідея великодньої виставки –  показати Дерево життя як живу вісь часу – символ, що з’єднує давнє й теперішнє, небо й землю, традицію й особисте переживання. Побудова виставки слідує за логікою самого дерева: коріння – стовбур –  крона.

У розділі "Коріння" представлені артефакти з символами, що мають давнє походження: меандри, солярні знаки, архаїчні орнаменти. У виставці ці мотиви простежуються в археологічних знахідках від часів палеоліту, порохівницях 18 століття, дерев’яному різьбленні, рушниках, вишивці, скринях. У цьому розділі ви побачите унікальні експонати: Орнаментований браслет із бивня мамонта (Мізинська стоянка, 19–18 тис. років тому); кубок біконічний Трипільської культури, (сер. 4 тис. до н. е.), писанки (11-12 ст.); змійовики (12-13 ст.); форми для медяників (19 ст.).

Центральна частина виставки “Стовбур” присвячена великоднім святковим традиціям, у яких Дерево життя є символом оновлення, родинної єдності та тяглості мистецьких традицій. Тут представлені: пасківники, рецепт паски з родини Михайла Грушевського, святкові строї, роботи Віктора Зарецького й Павла Макова, колекція писанок, фотографії Оксани Чорної з Великоднього святкування  у підрозділі ЗСУ в 2024 році. 

Третій розділ "Крона" є діалогом між давніми і сучасними висловлюваннями, які працюють із сакральними темами. Серед експонатів Антимінс Петра Могили (1630-ті рр.), плащаниця (18 ст.), робота сучасної художниці Альбіни Ялози.

Центром експозиції є "Дерево пам’яті" – інсталяція, створена на основі витинанок Дарії Альошкіної. Це простір тиші, вдячності всім, хто боронить Україну, й глибокої спільної пам’яті за тими, хто поклав своє життя за майбутнє.

Проєкт втілений у співпраці з Національним музеєм історії України,

Національним художнім музеєм України, Дніпропетровським Національним історичним музеєм імені Д. І. Яворницького, Національним музеєм народного мистецтва Гуцульщини та Покуття імені Йосафата Кобринського,

Історико-меморіальним музеєм Михайла Грушевського, Херсонським обласним художнім музеєм імені О. О. Шовкуненка.

Організатори проєкту: Національний музей декоративного мистецтва України, ГО Центр гастрономічних досліджень

Керівник проєкту Людмила Строкова

Куратори виставки: Анна Гудімова, Олена Брайченко, Ксенія Башуцька

Виставкова експозиція «Дерево життя: Великодній символ єдиності» триватиме в музеї до 25 травня 2025 року.

Коментувати

Події по темі:

Дивіться також

Рекомендовано

Блог Moemisto:

Металопластикові вікна, яким довіря... Коли мова заходить про пластикові вікна для квартири чи приватного будинку, на перший план виходить не лише зовнішній ви...
Як вибирати клавішні інструменти по... Майже кожен хотів би вміти грати на піаніно. Але не всі переходять від бажань до дій. Стільки перешкод виникає на шляху:...
Читати всі статті