Для наших читачів ми зібрали історію Житомира в фотографіях: від Речі Посполитої до сьогодення. До Вашої уваги частина №1. Обіцяємо, буде цікаво та корисно!
У середньовіччі Житомир був важливим південним форпостом Великого князівства Литовського і Речі Посполитої. Фортеця відігравала важливу роль у значенні міста. У сорокових роках XVI століття місцевий зодчий Симон Бабінський та перший староста князь Богуш Корецький, він же воєвода Волинський, закінчили реконструкцію замку.
![]()
Місто було розбудоване й укріплене. Його територія сягала двох гектарів і мала вигляд неправильного шестикутника з трьома воротами й п’ятьма кутовими вежами. У центрі цього шестикутника був розташований палац старости, храм і амбри. Зв'язок із замком відбувався через міст, перекинутим на урвищем, а також через розгалужену мережу комунікацій – добре оздоблених та укріплених підземних ходів.
Охримова гора або Кокрин. Історична назва місцевості на північний захід від центру міста, на лівому березі р. Кам’янка біля Подільского мосту. З XIX ст. відома як Охрімова гора. Чим цікава ця місцевість? По-перше, вона стародавня. Археологи припускають, що поселення на Охрімовій горі виникло не пізніше XIV – XV ст. як своєрідний північно-західний форпост. По-друге, є історичною і ландшафтною пам'яткою архітектури Житомира. На цій горі збереглися дві релігійні споруди: каплиця Св. Миколая і Покровська церква.
Панорама старовинного Житомира з крошенського напрямку. Зліва на задньому плані видно Свято-Михайлівський храм.
Старовинна вулиця Київська (нині Кафедральна) в центрі Житомира. Виходить на Соборний майдан. До більшовицького перевороту і окупації Правобережної України червоними Семінарійський костел Святого Йоана з Дуклі виходив центральною баштою на головний майдан Житомира (з боку п'ятиповерхівки, яка зараз відділяє костел від Соборного майдану).
Вулиця Київська (у часи червоної окупації вулиця Леніна, а з 1991 року знову Київська). Малюнок ХІХ століття. Нині Київська є центральною вулицею Житомира.
Житомирський театр (нині міська Філармонія). Пам'ятка архітектури. Заснований на гроші місцевої шляхти польським культурним діячем Юзефом Ігнацієм Крашевським у ХІХ столітті. На той час такого приміщення театру не мав навіть Київ. На задньому плані житомирська водонапірна вежа - пам'ятка архітектури.
Кафедральний костел Святої Софії в Житомирі. Гравюра ХІХ століття. Костьол був реконструйований в XIX ст. з використанням елементів класицизму. Проте внутрішня обробка храму - настінний розпис і ліпнина збереглися. Сьогодні костьол Святої Софії діє.
Михайлівська - головна пішоходна вулиця Житомира. В часи коли Житомир був одним із найбільших губернських центрів Російської імперії носила назви Пилипонівської та Синельникова. За часів СРСР називалася вулицею Совєтов.
![]()
Музичне училище Імператорського руського музичного товариства на вулиці Михайлівській. У радянські часи Міський будинок культури (ДК). Нині Житомирський академічний обласний театр ляльок.
Парк в районі маєтку Барона де Шодуара (більшість споруд маєтку знищено більшовицькими загарбниками). Нині Центральний парк Культури і відпочинку.
Давній Тетерів.
Соборний майдан у ХІХ столітті. На задньому плані Кафедральний собор російської церкви зведений після низки польських національно-визвольних повстань наприкінці ХІХ століття з метою русифікації житомирян. До другої половини ХІХ століття в Житомирі були здебільшого католицькі та греко-католицькі храми.
Будинок на розі вулиць Великої Бердичівської та Михайлівської (нині супермаркет "Квартал"). Кінець ХІХ століття. Зберігся до нині. В радянські часи був відомий як ЦГ - Центральний гастроном.
Комплекс будівель Житомирського горілчаного заводу у ХІХ столітті.
Будинок на Другому бульварі. Нині головний корпус Агроекологічної академії. До речі, кошти на спорудження житомирського бульвару були зібрані польським шляхтичем, діячем національно-визвольного руху Апполо Коженьовським, батьком відомого англійського письменника Джозефа Конрада.
Пам'ятка дерев'яної архітектури Житомира. Український православний храм зруйнований комуністичними вандалами у 50-х роках ХХ століття.
Вулиця Київська неподалік будинку Волинського губернатора. В районі нинішнього кінотеатру "Україна".
Дякуюємо за перегляд! Like, якщо сподобалось! Друга частина вже зовсім скоро!
Івалон К 30 Вересня
Жито-мир - мир Хліба Справжнє мсце народження Ісуса, прадавнє укранське місто
У сфальшованому Ізраілі за нього видають Бет Шемеш - дім хліба, та який хліб у Ізраілі