Життєво важливим мікроелементом для дорослих та дітей є цинк, який міститься в яловичині, курятині, рибі, яйцях, креветках, устрицях, кефірі, грибах тощо. Він накопичується переважно в кістках та м’язах, впливає на білковий синтез, створення колагену. До того ж, цинк вітамін А та вітамін С допомагає краще засвоювати, що впливає на загальний стан організму, природний захист від вірусів та інфекцій.
Також він потрібен для:
В деяких випадках виникає потреба приймати препарати цинку – їх досить багато, тому варто проконсультуватися попередньо з лікарем, підтвердити нестачу та визначити її причину.
В нормі в організмі повинно бути 2-3 г мікроелемента, щоденно треба споживати до 15 мг – цієї кількості достатньо, аби забезпечувати синтез ферментів та підтримувати працездатність імунітету і психіки. Якщо концентрація зменшується, то починаються наступні проблеми зі здоров'ям:
Дуже важливим є цинк для дітей, адже він впливає на швидкість і якість фізичного та інтелектуального розвитку. Помітивши, що дитина відстає від однолітків, варто звернутися до педіатра та зробити аналіз – цілком ймовірно, що причина саме в нестачі мікроелемента. В дитячому віці дефіцит також часто супроводжується діареєю і як наслідок зневодненням, тому потрібно якнайшвидше отримати допомогу лікаря.
На здоров'я погано впливає і нестача, і надмірна кількість цинку в організмі. В другому випадку доводиться мати справу з розладами травної системи (гастрит, виразка, блювота, нудота), інтенсивними алергічними реакціями, дерматологічними захворюваннями та проблемами з системою кровотворення.
Зменшення концентрації мікроелемента може бути пов’язаним з кількома факторами:
Не варто поспішати та купувати вітаміни з цинком, якщо відчуваєте симптоми його дефіциту. Спочатку потрібно здати кров, щоб визначити ступінь нестачі та супутні проблеми зі здоров'ям. Наступний крок – консультація з лікарем, який складе анамнез та підбере оптимальну дозу та форму ліків. В деяких випадках немає потреби в медикаментозному лікуванні – достатньо змінити харчування, додавши до раціону м'ясо ягня, яловичину, устриці (в дорослому віці), креветки. Для покращення засвоєння цинку потрібно також вживати їжу з високою концентрацією вітамінів В2 та В6.