7 маловідомих фактів про Житомир

МоеМісто
Автор:
МоеМісто
25 січня 2021

Всім місцевим жителям відомо, що Житомир – одне з найстаріших міст України, засноване 884 року. Це батьківщина Святослава Ріхтера та Сергія Корольова. Але мало хто знає, що тут до сьогоднішнього дня збереглося багато старовинних будівель, найстаріший театр та унікальна водонапірна башня в Україні. 

Сьогодні ми підготували для вас 7 маловідомих фактів про наше місто.

7 маловідомих фактів про Житомир

 

1. Найстаріший театр України

Житомирська обласна державна філармонія була побудована у 1858 році як театр за проектом відомого архітектора Іванна Штромма. Розповідають, що пам’ятка архітектури з’явилась у Житомирі випадково: план будівлі переплутали і замість звичайного провінційного театру побудували зал на 600 місць з унікальною акустичною системою, який мали збудувати у тогочасній столиці.

2. Походження міста

Згідно багаторічних досліджень краєзнавця Георгія Мокрицького, Житомир виник як портове торгове місто на берегах річки Тетерів. За часів його заснування Тетерів була судохідною і по ній пролягав торговий шлях греків.

3. Королівський шлях

Через Житомир проходить найстаріший та найдовший торговий шлях - Via Regia, або ж "Королівський шлях". Він існує вже більше ніж 2 тис.років та об’єднує вісім європейських країн. Шлях починається в Іспанії, проходить через Європу до України, де через Львів – на Житомир. Багато сторіч цим шляхом ходили торговці, митці та студенти, розносячи по світу свої духовні надбання.

4. Промисловий гігант

Не зважаючи на те, що після 1991 року багато підприємств міста опинились у скрутному становищі, колишньою "партійно елітою" були розграбовані та приватизовані заводи, на сьогодні економіка міста стрімко розвивається. Зараз у Житомирі та на околицях діє близько сотні великих підприємств. Тут виготовляють взуття, кондитерські, молочні, м’ясні вироби, одяг, будівельні матеріали, котли, меблі та медикаменти для всієї України.

5. Єврейський інститут

Корпус природничого факультету Житомирського державного університету імені Івана Франка у 1884 році був Єврейським учительським інститутом. Вже у 1885 році його закрили "за непотрібністю".  1887 року тут відкрили єврейське училище, у 1890-му – чоловічу гімназію. За радянських часів тут була хіміко-технічна школа, факультет іноземних мов, а вже у 1972 році будівлю передали природничому факультету.

6. Трамвайна система

Житомир був третім містом України, в якому з’явився трамвай. Спочатку він був грузовим, та за десятки років цей вид транспорту став на стільки популярним, що у Житомирі діяло 5 трамвайних маршрутів. На жаль, з 1955 року з метою уникнення дублювання тролейбусних маршрутів залишили лише маршрут №5, який зараз є єдиним діючим і не має офіційної нумерації.

7. Пожежна каланча на водонапірній вежі

На візитній картці Житомира – водонапірній вежі – ще з часів її побудови існувала невелика надбудова у вигляді будки з майданчиком навколо неї. Цілодобово там чергували працівники, які, почувши сигнал про пожежу у місті, вмикали потужний прожектор. Для жителів міста це був сигнал, що десь у Житомирі пожежа і користуватись водопроводом не можна, щоб зберегти максимальний тиск води для гасіння вогню.

Вас також зацікавить:
    ✔  Унікальні місця Житомирщини
    
✔  Житомирські підземелля: правда чи міф?
    
✔  Забуті замки та садиби Житомирщини 
    
✔  Визначні пам'ятки Житомира
    
✔ Тест на знання історії Житомира 

Події по темі:
Коментарі до події
Отримуйте
регулярні оновлення
Читай інші статті
ТОП-10 крутих водних місць для літнього відпочинку в Україні
ТОП-10 крутих водних місць для літн... Теплі літні вечори, нічні прогулянки, свіже ранкове повітря, романтичні подорожі... Це все так добре знайоме кожному з н...
16 фактів про Житомир та Житомирську область
16 фактів про Житомир та Житомирськ... Багато хто говорить, що Житомирська область - це один із регіонів України, який абсолютно не є туристичним. Розвіюємо...
5 порад про те, як пережити переведення годинника на зимовий час
5 порад про те, як пережити перевед... В ніч 31 жовтня о 4-ій годині вся Україна буде переводити годинник на зимовий час. Як результат - українцям доведеться с...