Емоційне вигорання у дітей: що провокує і як попередити

bukischool.com.ua
Автор:
bukischool.com.ua
13 травня 2025

 

Чи стикалися ви з ситуацією, коли дитина не хоче нічого робити, погано вчиться й постійно почувається втомленою? Декому може здатися, що діти хитрують, адже весь час вони можуть проводити за ґаджетами. Насправді комп’ютерні ігри чи соцмережі – це лише спосіб «сховатися» від проблем, захистити свою психіку.

Адже дитина не може впоратися зі своїм станом самостійно, завдання ж батьків – вчасно та правильно реагувати. Зокрема, знайти психолога чи репетиторів. Наприклад, допомогти дітям з навчанням можна, звернувшись до онлайн-школи BUKI School, де є можливість обрати професійного репетитора з багатьох предметів.

У цьому матеріалі зібрані поради дитячих психологів, ознайомитись з якими рекомендуємо усім батькам.

Емоційне вигорання у дітей: що провокує і як попередити

Що таке емоційне вигорання та чому воно може трапитись з дітьми?

Йдеться про стан значного психоемоційного виснаження і втоми, який може спостерігатися у дітей з 6 років. Проявляється він через такі симптоми:

  • зниження працездатності та розумової активності
  • погіршення пам’яті та уваги
  • апатія
  • подеколи – агресія, роздратованість чи плаксивість
  • часта втомлюваність
  • неорганізованість
  • підвищена забудькуватість
  • відстороненість
  • небажання спілкуватися з однолітками чи активно проводити час
  • невпевненість
  • іноді – слабкість, зниження чи різке підвищення апетиту

Ці сигнали свідчать про те, що дитину треба терміново відвести до психолога та сімейного лікаря. І важливо помітити зміни на ранньому етапі. Чому ж виникає цей стан?

5 причин емоційного виснаження у дітей

Причини, як у дорослих, так і в дітей, майже однакові:

  1. Наслідок тривалих серйозних переживань чи психологічних травм. Сюди належить нездоровий психологічний клімат у сім’ї, авторитарна модель виховання, булінг у школі, конфлікти з друзями, труднощі у досягненні бажаної мети, розчарування у навчанні та інших досягненнях, критика і тиск дорослих тощо.
  2. Значні розумові чи фізичні перевантаження. Коли дитина бере участь у всіх можливих конкурсах та змаганнях, відвідує десяток гуртків і репетиторів, зранку до ночі зайнята на тренуваннях, це рано чи пізно позначиться на її емоційному стані.
  3. Відсутність звичного дитячого дозвілля: у дитини майже немає часу для себе, розмов чи прогулянок з друзями, ігор та хобі. Дитина не може протистояти батькам, які нав’язують їй жорсткий графік. А ще гірше – вчиться постійно підлаштовуватись, очікуючи схвалення дорослих та ігноруючи власні потреби.
  4. Дитина займається зовсім не тим, що хоче, а тим, що їй не подобається. Коли батьки чинять тиск, змушуючи дітей відвідувати певні заняття, вони отримають лише зруйновану психіку своєї дитини.
  5. Повна свобода волі й відсутність режиму. Ще одні крайнощі, коли дитину не контролюють стосовно навчання, харчування, сну та відпочинку. Це також справляє значний негативний вплив на психоемоційну стабільність та успішність у навчанні.

Частими супутніми причинами вигорання є й такі несприятливі явища, як нестача сну (менш як 8 годин), цифрова залежність від девайсів, безперервне споживання контенту, низька фізична активність (гіподинамія).

Як запобігти емоційному вигоранню у дітей?

Не залежно від складності ситуації, радимо проконсультуватися з психологом та дотримуватися рекомендацій фахівця. Ось найважливіші загальні поради.

Високий рівень довіри та підтримки в родині

Дитина має зростати в психологічно здоровому середовищі та відчувати безумовну любов від батьків. Не наполягайте на високій успішності, не вимагайте від дитини певних досягнень, дайте їй свободу обирати те, що їй подобається.

Якомога частіше відверто розмовляйте з дітьми про емоції, про те, що їм подобається та як цього досягти.

Сприятливі психологічні умови у школі

За наявності ознак вигорання батькам потрібно пересвідчитися, чи не отримує дитина стрес у школі. Якщо ви маєте довірливі стосунки, дитина, швидше за все, поділиться своїми проблемами. Коли ж дитина не хоче говорити, спробуйте долучити психолога або вчителів.

Лише дізнавшись реальні обставини, можна приймати виважене рішення. Наприклад, змінити навчальний заклад, якщо треба. Або поговорити з класним керівником щодо можливих причин зниження успішності.

Дитина займається лише улюбленими справами

Досить змушувати дітей слідувати власним амбіціям! Якщо дитина втомлюється від численних додаткових занять та не в захваті від гуртків, значить їй це не подобається. Але вона не завжди про це каже щиро, оскільки боїться розчарувати батьків.

Намагайтеся встановити довірливі відносини, покажіть, що змінюєтесь, що вподобання та почуття дитини важливіші за знання й нагороди.

Оптимальний графік зі збалансованими годинами навчання та відпочинку

Якщо причина вигорання у перевантаженні, терміново припиніть заняття. Дайте дитині повний відпочинок на тиждень-два. Після цього поступово повертайтеся до робочого графіка з розкладом домашніх завдань, режимом прокидання і засинання в одні й ті ж години, обмеженим використанням девайсів та не менш як 2 годинами вільного часу для дитини щодня.

Обмежте додаткові заняття й залиште лише те, на що погоджується сама дитина.

Активний відпочинок та сімейне дозвілля

Проводьте якомога більше часу разом за корисними чи просто веселими активностями. Поїдьте на відпочинок, поведіть дитину туди, де вона ще ніколи не була: аквапарк, басейн, парк розваг, картинг, кіно тощо.

Проводьте щоденні пробіжки чи прогулянки, фізичні вправи або часті походи на природу. Дозвольте дитині обрати улюблений вид спорту (творчості) та допоможіть знайти хорошого тренера чи викладача.

Коментарі до події
×
0%
Отримуйте
регулярні оновлення
Читай інші статті
Роль контент-маркетингу в успішних SEO-кампаніях
Роль контент-маркетингу в успішних... Успішне SEO-просування неможливе без якісного контенту. Якщо SEO спрямоване на покращення видимості сайту в пошукових си...
Смішні комедії, які піднімуть настрій
Смішні комедії, які піднімуть настр... Вибір найкращих смішних комедій, які гарантовано піднімуть настрій і подарують позитивні емоції. Смішні комедії — най...
Що дивитися на DRAMOX під час Пасхальних вихідних?
Що дивитися на DRAMOX під час Пасха... Канапки з паски та театр без антракту: що подивитися на DRAMOX під час Великодніх вихідних. Свята — це про родину, сп...