Виставка про Голодомор 1932–1933 років в Україні

Виставка про Голодомор 1932–1933 років в Україні

Всі анонси від: ІнтерШик

Цього тижня у Вінниці відкриється проєкт «МАРІЯ» канадської художниці українського походження Лесі Марущак. Він є мобільним меморіальним простором, що увічнює пам’ять жертв Голодомору 1932-1933 років та присвячений його 90-м роковинам. Окрім цього виставка передбачає інтерактивну участь глядачів.

Організатори проекту: мистецьке об’єднання “MŌN”, культурний центр «Галерея-ХХI» та регіональний центр сучасного мистецтва «Арт Шик».
 

За словами мисткині Лесі Марущак, в образі Марії втілена пам’ять мільйонів людей, а її історія — це компіляція багатьох спогадів:

– Для мене було критично важливим уникнути монолітної мови та форми традиційних меморіалів, а натомість створити абстрактний простір, який би зіштовхував глядача із колективною пам’яттю про втрату. Сучасна війна проти України спирається на ті ж види зброї, які нормалізувалися під час та після Голодомору: дезінформація, заперечення та приховування. МАРІЯ — це метафора персонального та колективного страждання.

В експозиції представлені архівні фотографії в авторській обробці з серій “COUNTING”, “TRANSFIGURATION” та “ERASURE”. Роботи авторки передають емоційну та раціональну відповідь на злочин, сформовану на основі розповідей тих, хто пережив Голодомор.

Також у межах проєкту у Вінниці започатковано співпрацю Лесі Марущак із вінницьким мистецьким об’єднанням “MŌN”. Результат колаборації буде представлений у вигляді перформансу на тему пам’яті, а саме її формотворчій функції у становленні національної ідентичності.

Відкриття виставки відбудеться цього четверга, 24 листопада, о 18:00 в культурному центрі «Галерея-ХХI», регіональному центрі сучасного мистецтва «Арт Шик» за адресою: вулиця Архітектора Артинова, 12-А.
Експозиція проєкту у Вінниці триватиме з 24 листопада до 24 січня.

Всеукраїнський тур проєкту МАРІЯ здійснюється за фінансової підтримки Світового Конґресу Українців.

Перша виставка в межах проєкту «МАРІЯ» відкрилася восени 2020 у Національному музеї Голодомору-геноциду у Києві. Далі експозицію продемонстрували у Львові, а наступним містом став Харків, де через вторгнення росії, її змушенні були згорнути. Наразі Всеукраїнський тур відновлюється з Вінниці, відкриття проєкту відбудеться незадовго до Дня пам’яті жертв Голодомору, який у цьому році відзначається 26 листопада. Проєкт «МАРІЯ», визнаний Національним музеєм Голодомору-геноциду (Київ) як найвідоміша виставка про Голодомор 1932–33 років в Україні. Даний проєкт демонструвався у дев’яти країнах, книга за його мотивами потрапила до шортлиста Книжкової премії впливового міжнародного фотофестивалю Rencontres d’Arles у Франції (2019) та отримала нагороду за найкращий дизайн на міжнародному фестивалі «Книжковий Арсенал» у Києві (2019). У вересні 2020 року видання The Guardian опублікувало фото з проєкту «МАРІЯ» в статті про найкращі знімки з Landskrona festival. Проєкт «МАРІЯ» передбачає інтерактивну участь глядачів: вони зможуть написати свої історії та думки про Голодомор та залишити їх на спеціальній дошці у виставковому залі. Надалі Леся Марущак планує використати ці історії з усієї України у наступних мистецьких проєктах, присвячених геноциду. Художниця також закликає ділитися ними у соцмережах під хештегом #ProjectMaria.

Коментарі до події
Розклад
Отримуйте
регулярні оновлення