Старий Новий рік. Чого не можна робити в цей день

 Моє місто
Автор:
Моє місто
14 січня 2022

Як святкувати Старий Новий рік, що смачненького приготувати, як щедрувати, а також, що можна і чого категорично не можна робити у це свято, читайте в матеріалі.

Старий Новий рік. Чого не можна робити в цей день

Історія свята

Традиція святкувати Старий Новий рік в Україні йде від розбіжності Юліанського календаря (або інакше календаря "старого стилю") і Григоріанського календаря – того, за яким зараз живе практично весь світ. Розбіжність календарів становить 13 днів. Таким чином Старий Новий рік святкують в ніч з 13 на 14 січня. 

Наші пращури називали Старий Новий Рік Щедрим вечором. Назва походить від головної страви свята – щедрої куті. На відміну від різдвяної, кутя на Старий Новий рік заправлялася не просто олією, а свинячим жиром або салом. Звісно, зараз кутю готують, як правило, солодку – з горішками, медом, родзинками. Але, на відміну від пісного Святвечора, на Щедрий вечір столи ломляться від непісних страв.   На святковий стіл готували вареники з сюрпризами, як своєрідне ворожіння на Старий Новий Рік. У начинку додавали цукор, монетку, ґудзик, перець та інші "сюрпризи". Залежно від отриманої начинки кожен член сім’ї очікував від нового року багатства, врожаю, здоров’я або ж біди. 

Однією із традицій на Старий Новий рік було щедрування. Ще з давнього часу у цей день молоді люди вбиралися у різні костюми, брали велику зірку в руки і йшли по дворах співати пісні, а і за це давали або гостинці, або ж дрібні гроші.

Чого не можна робити на Старий Новий рік

Люди вважали, що на Новий рік до оселі приходить Доля людини і поселяється в якійсь тварині чи речі, а тому пильно стежили, щоб "злий" не зашкодив цій Долі. Тому й щедро викупляли те, що "пропало" та нічого нікому не давали чи позичали (окрім вертепу та посівальників). Всі намагалися бути радісними, веселими і добродушними. Уникали на Новорічне свято сварок і намагались помиритись з усіма сусідами – адже, як зустрінеш Новий рік, так і проживеш. Також вважається, що у цей день не слід вимовляти слово "тринадцять", а також рахувати дрібні монети. Кажуть, рахунок монет принесе сльози на весь рік.

Також багато хто досі вірить, що на Старий Новий рік та у Василів вечір не можна нічого давати в борг, інакше весь рік в боргах проведеш. Існує і більш дивна прикмета – якщо 14 січня винести сміття, то й щастя з хати винесеш. Забобонні люди вірять, що в перший день Старого Нового Року до хати першим обов’язково повинен увійти чоловік, саме тому посівати ходять тільки хлопці. 

Події по темі:
Коментарі до події
Отримуйте
регулярні оновлення
Читай інші статті
День святого Миколая. Тест: що цьогоріч Вам принесе Миколай
День святого Миколая. Тест: що цьог...  День святого Миколая  – улюблене свято дітлахів. Свято Миколая Чудотворця чи не найулюбленіше у дітлахів, адже зранку н...
Підбірка кращих новорічних мультфільмів
Підбірка кращих новорічних мультфіл... Найкращий період у році вже настав! Зима - саме той час, коли оживає диво. І хто як не діти найкраще та найщиріше радіют...
Як правильно їсти суші: етикет та лайфхаки
Як правильно їсти суші: етикет та л... Суші стали не просто їжею, а справжнім культурним феноменом, який зачарував гурманів у всьому світі. Якщо ви хочете відч...