Як боролось Закарпаття - Банерна виставка

Як боролось Закарпаття - Банерна виставка

15 березня, о 12 годині, у Львівському музеї історії релігії презентують банерну виставку «Як боролось Закарпаття». До 150-річчя від дня народження президента Карпатської України Августина Волошина». Її розмістять на площі перед музеєм.

Цього року, у березні, виповнюється 85 років від дня проголошення Карпатської України і 150 років від дня народження її Президента, Героя України, Августина Волошина.

Організатори виставки ставили за мету привернути увагу громадськості до постаті Августина Волошина – українського громадсько-політичного, культурно-освітнього і релігійного діяча, який протягом усього життя відстоював українську ідентичність закарпатських русинів. Ідея прагнення волі свободи відгукується і сьогодні, коли українці зі зброєю в руках виборюють право бути незалежними.

З іменем Августина Волошина пов’язані найвизначніші політичні й культурні здобутки закарпатських українців у першій половині XX століття. На 14-ти банерах – розповідь про різні періоди життя Августина Волошина: гімназія і богословська семінарія в Ужгороді, Вища педагогічна школа в Будапешті; священник, капелан, професор і директор Ужгородської вчительської семінарії. Він спричинився до піднесення національно-визвольного руху 1918–1919 років, очолював Русько-Українську Центральну Народну Раду, входив до складу Директорії Підкарпатської Русі, заснував Народно-християнську партію, від якої обирався послом до чехословацького парламенту. Зарекомендував себе як видатний педагог, просвітянин, видавець книг, газет, журналів. Значну роль Августин Волошин відіграв  в економічному відродженні Закарпаття. Про це розповідають текстові і фотодокументи.

Глядачам буде цікаво переглянути карти, фото і документи з історії самовідданої боротьби Закарпаття за возз’єднання з рештою частиною України протягом 1938–1946 років. За допомогою QR-кодів можна буде прослухати засідання Сойму Карпатської України в ніч з 14 на 15 березня 1939 року, коли угорські війська Горті були на підступах до Хуста, виступ її Президента  Августина Волошина. Один з банерів присвячений Організації народної самооборони «Карпатська Січ», яка прийняла бій проти угорської агресії. До болю емоційними, щемливими є світлини, на яких відтворено бій на Красному полі, де загинуло 230 українських січовиків і добровольців. Заряд вражень додадуть QR-коди, за допомогою яких можна прослухати народну пісню «Понад Хустом ворон кряче».

Фото і документи виставки також демонструють трагічну сторінку репресій борців за свободу радянською владою протягом 1945-1946 років, зокрема арешт Августина Волошина у Празі та його смерть у московській тюрмі «Бутирці».

Куратор виставки – Олександра Киричук, заступник директора з наукової роботи.

Виставку можна буде оглянути до кінця літа.

Коментарі до події
Розклад
Отримуйте
регулярні оновлення