15 замків та палаців Вінниччини

MoeMisto.ua
Автор:
MoeMisto.ua
24 листопада 2021

Вінницька область є лідером за кількістю історичних пам'яток, а саме замків, садиб, палаців, фортець і маєтків. Їй поступаються навіть Львівська і Тернопільська області, де, здається, в кожному селищі і місті є щось примітне.

Досить багато шедевральних споруд було знищено в різні історичні періоди, але все ж частина спадщини збереглася.
Команда MoeMisto.ua підготувала добірку найцікавіших замків і палаців Вінницької області, які варто побачити кожному. 

15 замків та палаців Вінниччини

 

1. Палац княгині Марії Щербатової у Немирові
Палац був закладений в 1885 році княгинею Марією Щербатової. Будівництво було довірено чеському архітекторові з Праги Іржі Стібралу. Будівля зведена у стилі неокласицизм і окрасою невеличкого містечка на Вінничині - Немирова.   
З будівництвом палацу пов’язані цікаві події. Його розпочинали і припиняли кілька раз, і все це через ворожку, яка напророкувала княгині смерть по закінченню будівництва замку.
Так і сталось, коли головні роботи були уже завершені і тривало внутрішнє оздоблення, княгиню Марію Щербатову разом з сином Дмитром і донькою Олександрою та невісткою Оленою у січні 1920 року розстріляв п'яний червоноармієць.

Палац Щербатової збудовано з вапняку у стилі неокласицизму двоповерховим прямокутним в плані. Збереглося первісне планування і більшість деталей декору. Окраса палацу – парковий фасад, прикрашений чотириколонним іонічним портиком з балюстрадою. Фасади опоясують широкі обгороджені парапетом видові тераси. Парадні сходи прикрашають скульптури левів.
  
Поруч з палацом є величезний дендропарк, який займає площу 85 гектарів. Парк трішки схожий на софіївський дендропарк в Умані. Тут налічується понад 150 видів дерев і чагарників.
  
Постановою від 18 грудня 2007 року «Про підсумки обласного конкурсу «Сім чудес Вінниччини» Немирівській парк і палац княгині Щербатової визнано «Перлиною Вінниччини».

Адреса:  Вінницька область, м. Немирів, вул. Шевченка, 13.
Зараз: На території музею знаходиться багатопрофільний санаторій “Авангард”

2. Палац Потоцьких у Тульчині
Палац Потоцьких  - пам'ятка архітектури у Тульчині в стилі класицизму 2-ї половини 18 століття. Почався будуватись у 1781 році за проектом французького архітектора Лакруа на замовлення представників родини Потоцьких. Завершено будівництво у 1985 році.

Старий палац  - головне приміщення ансамблю, на 2 поверхи. Фасад палацу на парадний двір має відкриту лоджію в 10 колон іонійського ордеру. Великий за розмірами ансамбль за поземним планом нагадував літеру П, відкриту на місто.

Ще тоді палац називали Тульчинським Версалем, адже тут постійно влаштовували прийоми та бали. Навіть польський король Станіслав-Август, який відвудував прийоми у Тульчині, був зачарований пишністю палацу. У замку були величезні колекції живопису, порцеляни, нумізматики, зберігались книги світових класиків. Подейкують, що багатство Потоцького завдяки видобутку золота, над яким ченці-алхіміки працювали у підземеллях.
  
На території парку цвіли оранжереї: мандарини, лимони й апельсини. Тут також стояли клітки з чарівними птахами.
Поруч з пишним замком був закладений парк на честь красуні-гречанки Софії, з якою Станіслав мешкав у будинку.
У цьому парку росли італійські тополі й сосни, різні екзотичні рослини. Неповторного вигляду йому надавали численні каскади, скульптури, фонтани, мармурові сходинки й купальні. Це було улюблене місце прогулянок молодих леді, тут влаштовували свята, проводили різні розваги. 
Сьогодні палац має інший вигляд, його дивовижні багатства, на жаль, не збереглися.

Зовсім нещодавно на території всесвітньо відомого палацу був проведений перший міжнародний оперний фестиваль під відкритим небом. Надіємось цей захід стане щорічною традицією і “тульчинський версаль” знову стане, як і колись, - постійним місцем культури та відпочинку.
Відвідати можна палац щодня з 8 до 18:00 окрім понеділка та вівторка.

Зараз: палац Потоцьких - це територія Тульчинського училища культури
Адреса: м. Тульчин, вул. Незалежності 19

3. Палац графа Ксідо у Хмільнику
Палац графа Ксідо -  це одна з найяскравіших пам'яток міста Хмільника Вінницької області. Будівля знаходиться на Замковій горі, на місці старовинної фортеці XVI століття. 

Господар замку граф Ксідо був ад'ютантом генерала А. Стеселя. Грек за походженням, він іммігрував до Росії під час служби в Казанському піхотному полку.

Головним архітектором замку став І. Фомін. Стиль будівлі досить нестандартний, адже передній фасад, виконаний в стилі ренесансу з масивної колонадою, різко контрастує з іншими спорудами. Якщо подивитися з боку, то відразу навіть не віриться, що це один будинок.
  
З південного боку до замку примикає старовинна вежа 1534 року.
Загалом архітектурний стиль маєтку - неоклассицизм с елементами ренесансу. 
  
За легендою, граф Костянтин Ксідо користувався великим успіхом у жінок і фактично був альфонсом. Одного разу, з метою поповнити своє важке фінансове становище він спокусив графиню Левашову. У щирість почуттів, глухонімий літньої жінки і світського лева Ксідо, природно ніхто не вірив, але легенда все таки дала своє і сьогодні замок користується особливою популярністю серед закоханих пар, оскільки вважається, що хто зізнається в коханні на арковому мосту, тому забезпечена вічна щира любов.

На жаль, на сьогоднішній день замок знаходиться в аварійному стані і просто пустує.
Але на території замку є чудові локації для фото.

Зараз: пустує, як "покинута памятка архітектури ;(
Адреса: м. Хмільник, вул. Шевченка 1


4. Палац Грохольських, Вінницький район
Палац Грохольських - комплекс споруд кінця XVIII століття, розташований у селиці Вороновиця, неподалік Вінниці. Палац виконаний в стилі раннього класицизму. 
Садиба заснована в 80-х роках XVIII століття польським магнатом графом Міхалом Грохольським (1705-1765), сином брацлавського судді Францішека Ксаверія Грохольського. 
Садиба була запланована як оборонний замок-палац. Недалеко від замку стояли дві башти, від яких тягнулися рів і вал.
Згодом Палац Грохольських дещо перебудували: сама будівля зробили вище і добудували два павільйони. Одночасно зводять нові господарські приміщення, голубник, нові стайні. Частина елементів, на жаль, була зруйнована, а й сьогодні можна побачити флігелі, залишки павільйону і водонапірну вежу, стилізовану під архітектуру середньовіччя.

Хоча садиба Грохольських перебудовувалася, в ній все одно простежувалися риси замку. В середині маєтку були такі зали: чорний, арабська, турецька, їдальня, помпейский, гербовий. Крім того, в садибі була величезна бібліотека, де зберігалися 10 тисяч томів французькою, англійською та польською мовами, колекція лицарських обладунків та зброї. На території маєтку стояла стайня для породистих коней.

Адреса: вулиця Козацький шлях, 26, Вороновиця, Вінницька область. 
Зараз: Музей історії авіації та космонавтики. Відвідати музей можна щодня з 9 до 17:00


 5. Палац генерала Заботіна, Оратівський район
Будівля палацу, який є окрасою села Мала Ростівка, Оратівського району, що на Вінничині, була збудована у 1901 році генералом царської армії Заботіним. Палац виявився одним із найохайніших серед численних, так званих, «панських» маєтків у Вінницькій області. 

На жаль, не збереглось жодної інформації про самого генерала, ким він був і що робив на Вінниччині. Але подейкують, що цеглу на будівництво привозили аж з Польщі.  

Як не дивно, палац  дуже добре зберігся, навіть статуї не виказують свою більш як сторічну історію. Статуї на будівлі, судячи з їхнього вигляду, не старі, і, можливо, встановлені значно пізніше, бо вирізняються на фоні загальної архітектури. Хоча виглядають якось неприродно цілими, тож, ймовірно, з’явились вони тут не так давно. Хоча деякі леви, схоже, усе ж автентичні.
  
Хто уже був у палаці всередині, стверджують, що у кімнатах не менш цікаво, затишно та виушкано, зокрема у самому вестибюлі ще навіть висить ікона Бердичівської Божої Матері.
  
Зовнішній вигляд палацу все ж таки наштовхує на думку, що палац і досі має свого господаря. Бо будівля принамйні ціла і доглянута, а це вже рідкість. От тільки слідів перебування тут людей не видно. І тільки напис зі світлодіодних трубок «Центр реабілітації», який, щоправда, ні про що й не говорить. Що робилось у цьому центрі – загадка.


Адреса: село Мала Ростівка, Оратівського району, Вінницька область
Зараз: Пам'ятка архітектури і окраса села. Кілька років тому замок був викуплений бізнесменом і тут навіть були сторожі. Зараз про власника замку нічого не відомо.  

6. Палац Четвертинських, Томашпільский район
Палац Четвертинських - замок  XIX століття. Розташований у селищі Комаргород Томашпільского району.  

Замок побудований в рідкісному для нашої місцевості архітектурному стилі - фахверк. Такий стиль характерний для північної Німеччини або Швейцарії. Побудований в цеглі, асиметричний в плані і обсягах. Первісне планування не збереглася. У другій половині XIX ст. будівля зазнала капітальної перебудови. Його фасади отримали стильового трактування в дусі швейцарських шале (архітектурні деталі в різьбленому дереві, фахверк декоративний). Оранжерея, що раніше примикала до головного фасаду, не збереглася. 
   
Селище Комаргород раніше належало родині князів Четвертинських і палац - це їх родинний замок.
Поруч з палацом є парк, який займає площу більше 2,5 га. 

Зараз: Корпус Комаргородського аграрного ліцею
Адреса: Комаргород, Томашпільський район, Вінницька область


 7. Палац Чарномського, Піщанський район
Чорноминський палац - палац графів Чорномських у селі Чорномин Піщанського району Вінницької області. Ззовні дуже схожий на Білий дім у Вашингтоні. Пам'ятка архітектури, включена до Державного реєстру національного культурного надбання.
Палац був збудований у 1810-1820 роках архітектром Франческо Боффо, який будував відомий палац графа Воронцова в Одесі. Одеський архітектор з італійським корінням був дійсно фахівцем своєї справи. За 10 років збудував для амбіційного графа палац – який за дивним збігом обставин дуже нагадує резиденцію президента США – Білий Дім, і подейкують навіть є його зменшеною копією.... 


Будівля у стилі пізнього класицизму, цегляний, прямокутний в плані. На північному фасаді - напівциркулярний ризаліт з восьмиколонним портиком іонічного ордену на високому цоколі. На парковому фасаді - шестиколонний портик іонічного ордену.
На початку 1800 року пані Софія Гречанка, на чию честь пан Потоцький збудував уславлений Софіївський парк в Умані, посварилася зі своїм скарбником і коханцем Миколою Чорноминським. Вона дізналась, що скарбник її обкрадає. Одразу звільнила його з посади, але без конфіскації. Тому Микола Чорноминський мав гроші на придбання земель навколо поселення Розбійницьке. Задумав окультурити місцевість, збудувавши собі резиденцію, яка б стала восьмим дивом світу, але в народі чорноминські палаци нарекли «вінцем розбитого кохання».
Український Білий Дім сьогодні – уже не той що колись…замість фресок – біла фарба, замість скульптур – приватні гаражі, замість покоїв – шкільні класи.... Про американський Білий Дім, який знаходиться аж на іншому континенті знають практично усі, а про наш український – одиниці. Ми мріємо потрапити закордон і не бачимо, того що в нас буквально «під носом»…... 

Зараз: Палац використовують як сільську школу, службовий флігель — як місцеву лікарню.
Адреса: село Чорномин, провулок Шкільний 1, Піщанського району, Вінницької області
 

8.  Палац Ігнатія Вітославського, Жмеринський район
Палац Вітославських був побудований ще у XVII ст. В реєстрі архітектурних пам'яток України записано, що палац та господарський флігель поруч з'явились тут у 1830-му році, в епоху романтизму Розташований у пейзажному парку створеному Діонісієм Маклером, села Чернятин, Жмеринського району. 

На жаль, від парку залишилось небагато. Були знищені всі паркові павільйони і альтанки, не стало багатої панської бібліотеки палацу.
Головним архітектором маєтку родини Вітославських був польський архітектор Генріх Іттар. 
Декор замку, як внутрішній так і зовнішній, виконані в неоготичному стилі з елементами ренесансу і класицизму.
Саме будівництво палацу проходило в декілька етапів. З самого початку було зведене південне крило з декоративною романтичною баштою, прикрашеною ренесансною короною з зубцями. Над іі верхівкою підіймали, за старою лицарською традицією, вимпел-прапор з гербом власника. Інший корпус «приєднаний» до цієї частини за допомогою аркадної галереї.

  

Зараз: У приміщенні палацу зараз розміщено один з корпусів Чернятинського аграрного технікуму.
Адреса: Чернятин, Жмеринський район
 

9. Палац Чацького, Могилів-Подільський р-н
Палац Чацького знаходиться в с.Серебринці, в минулому містечко Серебринець, Могилів-Подільского району.
У 16 ст. волості серебринецькі належали магнатам Язловецьким. Після Язловецьких землі належали Чурилам. Останім власником був ксьонз Станіслав Чурило. До 1700 р. ці землі залишались без пана, а опісля перейшли по спадковості Дідушицьким.

  
Звів палац Михайло Чацький. Його брат - Тадеуш Чацький був відомим просвітителем, а сам Михайло був учасником повстання Т. Костюшко. Після 1793 р. Катерина ІІ передала маєток фельдмаршалу П. Задунайському. Але через 3 роки володарем маєтку знову став Чацький. Пізніше в маєтку жив учасник оборони Севастополя під час Кримської війни генерал-лейтенант І.Г. Бережников. Палац споруджували у 1770-1780 рр.,на досить високому цоколі та побудований з цегли, а колони, капітелі, плити балкона витесані з піщанику. Розташований на схилі, фасад має цокольний поверх. Прикрасою над ним є балкон на стовпах впродовж усього одинадцятивіконного фронтону.
   
Палац був збудований в стилі класицизму. Будівля була прямокутною за поземним планом, двохповерховою. Зі сторони парку будинок стояв на високому цокольному поверсі. В палаці повністю збереглася ліпнина. Планування всередині було централістичним, з залою та парадними приміщеннями на першому поверсі.

Найцікавіша серед всіх кімнат – мармурова зала. Шкода, що мармуровий камін у цій залі не зберігся. Хоча інші елементи декору залишилися практично недоторканими. Унікальний візерунок з грифонів, рослинних елементів і геометричних сплетінь робить маєток гідним навіть царського палацу. 
   

Зараз: палац у занедбаному стані. В одній частині будівлі розташовується селищна рада, а решта кімнат пустують. 
Адреса: Могилів-Подільский р-н, с. Серебринці


10. Палац Орловських, Жмеринський район
Палац Орловських в Северинівці побудований на поч. XIX ст. і зберігся до наших днів майже без змін.
Северин Орловський був людиною скупою і не хотів вкладати великі гроші в будівництво пишного палацу за проектом іменитого архітектора. Зовні будівля була досить скромною, зате зсередини вражала розкішшю і пишністю.
У палаці були зібрані багатющі колекції картин, срібла, старовинних монет, марок і ін. На жаль, інтер'єри не збереглися. Деякі картини з Северинівського палацу зараз експонуються в музеях Варшави і Києва.
  
Навколо палацу був розбитий парк, архітектором якого був Д. Міклер. В кінці парку височіє камінь-скеля з піщанику, з якого відкривається чудовий краєвид. Поруч з палацом збереглося масштабне будова колишнього манежу з воротами. За радянських часів будівля палацу облицювали кахельною плиткою. 

Зараз: В даний час тут знаходиться санаторій для людей з проблемами опорно-рухового апарату.
Адреса: Жмеринський р-н с. Северинівка, вул. Санаторна, 1


11. Палац подільського маршала С. Комара, Мурованокуриловецький район
Палац подільського маршала С. Комара , що знаходиться у містечку Муровані Курилівці, побудований в 1805 р на основі фортечних споруд XVI ст.

У архітектурну композицію садиби архітектор включив частини замкових споруд: кам'яний ескарп бастіонного замку з північної, східної і південної сторін, а з західної, напільного боку - фундаменти і руїни колишньої замкової стіни.
Ця частина палацу виглядає дуже велично, тоді як із зворотного боку являє собою звичайне двоповерхова будівля в стилі класицизму. Частково зберігся пейзажний парк, будівництвом якого в 1814 р керував знаменитий ірландський паркобудівельник Д. Міклер.
  
Збереглися споруди садиби: стайня, флігель в стилі неоготики, кам'яний трьохпролітний арочний міст через р. Жван.
  

Адреса: Вінницька обл., Мурованокуриловецький р-н., Муровані Курилівці, вул. Спортивна, 1
Зараз: В садибі розміщена санаторна школа-інтернат для дітей із захворюваннями серцево-судинної системи

12. Черленківський замок, Тиврівський район
Черленківський замок - фортеця, що існувала в XVI-XVIII століттях, розташована поруч з селом Селище, Вінницької області.

Кам’яний замок в Старому Черленкові збудував в середині XVII століття хтось з шляхтичів Черленковських – власників містечка.

Зараз від повноцінного замку залишились лише руїни двох веж, які розташовані на високій терасі над меандрами річки. Збереглися і залишки замкових фундаментів, а також підземні ходи із скарбами, які, за переказами, вели аж до Вінниці.
 
Найкраще збереглася двоярусна шестигранна вежа з отшкутатуреним фасадом і рустованими кутами. З початку 1800-х років вона була перетворена на родинний склеп Щеньовських. Її прикрашав купол зі шпилем, а про колишній оборонних характер вежі нагадували амбразури у нижньому ярусі. Цинкові труни у склепі, як у казці, висіли на ланцюгах. Всі поховання знищили більшовицькі окупанти після революції, труни були викинуті з башти.

  

Адреса: Селище, Тиврівський район, Вінницька область.
Зараз: Руїна історичної оборонної споруди. Пам'ятка архітектури і містобудування місцевого значення, включена до відповідного Реєстру пам'яток історії та культури Вінницької області. Декілька років тому за «відбудову» Черленківського замку взявся колишній посадовець, який планує розмістити у стилізованих під замок будівлях готель з рестораном та музеєм.

13. Замок Мерінга, Липовецький район
Палац Мерінга був побудований в 18 столітті, при володінні магнатів Вершицьких і знаходиться у селищі Стара Прилука, Липовецького району.
В кінці XIX століття село Стара Прилука, що розташоване у Вінницькій області, належала Сергію Мерінгу, синові відомого київського лікаря Ф. Ф. Мерінга. У володінні Сергія Федоровича були цегляний і цукровий заводи, а також водяний млин. Сам маєток було в оренді у Казимира Бліжовского, який і вів орендне господарство. 
Будівля мала три поверхи, в яких розміщувалися 43 кімнати, але з часом верхній поверх був зруйнований. У палацовому приміщенні знайшли місце елементи різних періодів споруди, починаючи з кінця 18 століття і до 1906 року. Але все ж кінцевий вигляд палац придбав при владі Сергія Мерінга. Представник відомої Київської культурної династії вніс свій внесок в історичну споруду, а будівля набула необарочний вид, який і понині красується відвідувачів.

  
Палац Мерінга нагадує київський Маріїнський палац. Стиль замку - необарокко. Деякі внутрішні приміщення, в тому числі і вестибюль, виконані в мавританському стилі і досить схожі з іспанським палацом Альгамбра. З внутрішнього оздоблення збереглася майолікова обробка стін і стель у вестибюлі, а в деяких кімнатах і стелі з червоного дерева.

  
Більшість приміщень знаходяться в перефарбовані стані, і від різнобарвною гами він став ще менш схожий з початковим пишним палацом. Замкова будівля розташована посеред старовинного парку.

Зараз: Зараз на території замку Мерінга знаходиться школа-інтернат
Адреса: вул. Інтернаціональна 4, с. Стара Прилука, Липовецький р-н, Вінницька обл

14. Палац-садиба фон Мекків у Браїлові, Жмеринський район
Садиба фон Мекків - одна з найголовніших пам'яток невеликого містечка Браїлів. Розташований на березі річки Рів. Охайний двоповерховий будинок-палац в стриманому класичному стилі був закладений ще задовго до прибуття сім'ї Карла фон Мекка в містечко. Свою знамениту садибу він викупив у 1868 році в місцевого поміщика. Під час Другої світової війни маємток був зруйнований, але згодом відновлений.
 

Частково зберігся чудовий ландшафтний парк, де зростає близько 45 видів дерев і чагарників, а величні липи та граби пам'ятають події минулих століть. 
Садиба увійшла в історію завдяки її дружбу з великим композитором П. Чайковським. Їхнє знайомство було заочним - багато років, за взаємною домовленістю, вони спілкувалися тільки по переписці. 5 раз з 1778 по 1780 р Чайковський бував у маєтку фон Мекк під час відсутності господині. Тут він написав оперу "Орлеанська діва" і кілька романсів. Палац був відновлений після Другої світової війни. Зараз в будівлі розміщується Браїлівський професійний ліцей.
 

Зараз: будинок-палац фон Мекків і прилегла до нього територія мають декілька функцій. Одна з частин будинку перетворена на музей відомого музиканта Петра Ілліча Чайкоського. Інша частина - це Браїлівський професійний ліцей
Адреса:  вулиця Чайковського, 13, Браїлів, Жмеринський район, Вінницька область,

15. Палац Собанських в с.Ободівка, Тростянецький район
Палац Собанських або Ободівський палац — палац, розташований в Ободівці, Тростянецького району.

Перед Собанськими в Ободівці існував мурований замок. Першим резиденцію в Ободівці заклав Міхал Собанський, який наказав вмурувати мармурову стелу з позолоченим написом: 1800 цей дім збудував Міхал Собанський. Дружина Міхала  - Вікторія з Орловських -  добудувала двоповерхову вежу. Цей архітектурний шедевр створювався протягом майже 100 років.

В 1900-1908 Міхал Марія Собанський розширив і перебудував палац. Перебудовою займався франц. архітектор Маєр. В палаці був червоний, жовтий, емпіровий салон. В Емпіровому залі були цінні картини родини Собанських. В палаці знаходився родинний архів з 16 ст. та бібліотека з 12 000 томів. Були в ній і книги з 16 ст. В палаці знаходилася також каплиця. Частину книг з бібліотеки були вивезені після Української революції до Києва та Вінниці.
 
Парк був закладений разом з палацом відомим Діонісієм Міклером. Парк мав 18 гек. Парк поділявся на три частини. Перед палацом знаходився великий газон з клумбами та фонтаном. Газон йшов до берегу річки Бернадинки. Нижче зі сходу стояв вибудуваний Міхалом Собанським в 1822 р. костел.
Сьогодні палац складається з чотирьох частин, побудованих в різні періоди часу, вони з`єднані один з одним і утворюють органічний ансамбль.
 
Історія палацу в 20 столітті повторює історію багатьох інших пам`яток царської епохи: після революції в палаці розташувалася Бессарабська комуна, далі він перейшов у володіння колгоспу, в післявоєнний час в ньому розміщувався райвиконком, а в 1959 році палац і парк були передані ОБОДІВСЬКЕ школі-інтернату. В 1990-х роках повністю припинилося фінансування, і зараз палац знаходиться в аварійному стані.
 

Зараз: Палац знаходиться в аварійному стані. Парк занедбаний.
Адреса: с.Ободівка, Тростянецький район, Вінницька область,

Що ж, ми розповіли вам про деякі замки та маєтки Вінниччини, які, на нашу думку, варті того, аби їх побачити. Але це далеко не весь перелік пам'яток архітектури Вінницьої області. Знаєте ще якісь вражаючі палаци чи місця нашого регіону, пишіть у коментарях!☺ 
 

Читайте також:

Коментарі до події (17)
 • Ольга 07 Жовтня

  Дуже шкода,що такі пам"ятки архітектури знаходяться у занедбаному стані.Боляче дивитися....
 • Ольга 07 Жовтня

  A ще панський маєток село Демидівка Жмеринський район.Нажаль, не знаю хто був власником.
 • Ольга 07 Жовтня

  А ще Замок пана Ярошинського в Гнівані Тиврівського району
 • Ігор Винниченко 01 Лютого

  ...Почався (?) будуватись у 1781 році .... Завершено будівництво у 1985 році... (https://moemisto.ua/vn/blog/zamki-vinnichini-199.html) - автори себе поважають?
Отримуйте
регулярні оновлення
Читай інші статті
Як отримати енергетичний сертифікат
Як отримати енергетичний сертифікат Сертифікат енергетичної ефективності – документ вказаної форми, де вказується клас енергетичної ефективності будівлі або...
Что нужно для экспресс-ремонта зимней обуви своими руками: 3 главных рекомендации
Что нужно для экспресс-ремонта зимн... Навыки обувного ремонта лишними не будут никогда. Особенно зимой, когда второй пары на замену может и не найтись. Основн...
Тренды обуви сезона осень-зима 2021/2022
Тренды обуви сезона осень-зима 2021... Зима уже совсем близко, в любой момент могут наступить холода, поэтому самое время подыскать хорошую теплую обувь. Стоит...